Esencijalne aminokiseline se ne mogu proizvesti u našem telu i zato je vrlo bitno osigurati ih iz proteinske hrane i povrća.
Postoji 9 esencijalnih aminokiselina: histidin, izoleucin, leucin, valin, lizin, metionin, fenilalanin, treonin i triptofan.
Neesencijalne aminokiseline naše telo može proizvesti iz vitamina i drugih aminokiselina.
Naziv neesencijalne može se vrlo lako krivo shvatiti budući da su sve aminokiseline važne, a neke od njih, kao primer glutamin, postaju u nekim trenucima vrlo bitne (prilikom bolesti za jačanje imuniteta).
Postoji 13 neesencijalnih aminokiselina, a to su: alanin, arginin, aspartična kiselina, cisten, cistin, glutamična kiselina, glutamin, glicin, hidroksiprolin, prolin, serin i tirozin.
BCAA (The essential branched chain amino acids) imaju posebnu važnost kod sportista jer su metabolizovane u mišiću, a ne jetri. Mišićno je tkivo uveliko satkano od BCAA koje koristi za proizvodnju energije i sintezu proteina. Uključene su takođe u metabolizam neurotransmitera i hemijske procese u mozgu koji utiču na raspoloženje i mentalne funkcije. Jednostavnim rečnikom rečeno: nakon konzumiranja i rastavljanja proteina na individualne aminokiseline, BCAA aminokiseline mogu biti upotrebljene ili za izgradnju novih proteina ili kao gorivo za dodatnu energiju.
Tags: arginin, aminokiseline, izoleucin