Vaš trening program je odličan i izgladate bolje nego ikada. Međutim, ne napredujete s težinama na benč presu i zaglavljeni ste nedeljama.
Umesto da “ubijate” grudi sve većim brojem serija i ponavljanja, započnite program s većim težinama i videćete rezultate već posle prvog treninga.
Međutim, pri tome može da se javi nekoliko problema. Vaše telo nije naviknuto na takvo opterećenje i slabost, loša tehnika, preveliko oslanjanje na asistenta često prate pojačanje treninga. Evo rešenja za njih:
PRVI PROBLEM:
VAŠ LAT JE SLAB
Istina je, da čak i kad radite benč pres, vaša leđa su uključena sve vreme tokom vežbe tako da će leđni mišići biti od velike koristi. Ukoliko nemate snažna leđa, nećete moći da napredujete i duži vremenski rok ćete ostati na istoj početnoj tački.
KAKO DA ISPRAVITE:
Radite superseriju veslanja u pretklonu s dvoručnim tegom, da bi vam leđa bila jaka i od koristi pri benč presu.
DRUGI PROBLEM:
ZAGLAVLJENI STE
Imate pomagača dok radite benč kod serija sa svega tri ili pet ponavljanja. Uglavnom vam podigne teg sa grudi, pogura ga u sredini vežbe (kada vaši laktovi dosegnu ugao od 90 stepeni) i na kraju da vam odloži šipku.
KAKO DA ISPRAVITE:
Zaboravite na pomagača! Na početku radite na svojoj formi. Proverite da vaše lopatice budu uvučene sve vreme i tako ćete steći preduslov za bolji benč. Zatim radite pres na podu. Na kraju radite na ramenima sa vežbom stajaći potisak sa ramena.
TREĆI PROBLEM:
BOLE VAS RAMENA
Benč pres pravi veliki pritisak na ramena, a to će vam predstavljati problem u svakodnevnom životu. Ako je, pri tom, prednji deo ramena nestabilan, doći će do zatvorenosti leđa, a to može da predstavlja ozbiljan problem.
KAKO DA ISPRAVITE:
Redovnim istezanjem grudnih mišića možete vratiti ovaj deo tela u predhodno stanje. Postavite se u položaj istezanja grudi i rukama pravite pres pokrete, držeći ruke na zidu sve dok vaše ruke i vrat ne prave ugao od 30 stepeni. Onda se oslonite dok ne osetite istezanje u ramenima i mestu gde se spajaju grudi i ramena.