Količina šećera koja se koristi u ishrani poslednjih decenija je desetostruko uvećana. To je, sigurno, ijedan od razloga za drastično povećanje broja obolelih od šećerne bolesti, pogotovo Tipa 2, od koga boluje skoro 80% dijabetičara, a više od polovine njih nisu gojazni.
Slatkiši su kod mnogih – navika, koje se teško odriču i kada oboe od šećerne bolesti. Oboleli od dijabeta mogu ukus raznih napitaka, peciva ili kolača korigovati dodavanjem zaslađivača, koji mogu biti nutritivni (imaju određenu kalorijsku vrednost) i nenutritivni (koji nemaju nikakve energetske vrednosti).
NUTRITIVNI ZASLAĐIVAČI
Najčešće upotrebljavani nutritivni (kalorijski) zaslađivači su: MANITOL, SORBITOL, KSILITOL (vrste slatkog alkohola) i FRUKTOZA (voćni šećer) i to obično u odnosu 1:1 (50% Manitola i 50% Fruktoze). Jedan od takvih preparata koji je u prometu na našem tržištu je zaslađivač pod nazivom „DIAMEL“.
Odlika „FRUKTOZE“ i „MANITOLA“ su da sporije dižu nivo šećera u krvi, pa se mogu povremeno upotrebljavati za pripremanje kolača, voćnih torti, keksova, osvežavajućih napitaka. U dnevnom jelovniku morate obračunati kalorijski učinak ovih zaslađivača, jer imaju energetsku vrednost kao beli šećer.
NAPOMENA:
USLOV DA KORISTITE FRUKTOZU I MANITOL JE DA IMATE DOBRO REGULISANU ŠEĆERNU BOLEST. IAKO SPORIJE DIŽU NIVO ŠEĆERA U KRVI, U KASNIJIM FAZAMA METABOLIZMA, SE PRETVARAJU U PROSTE ŠEĆERE, PA DOVODE DO SKOKA ŠEĆERA. NE PRETERUJTE SA UPOTREBOM FRUKTOZE I SORBITOLA! AKO UNESETE VEĆE KOLIČINE, MOŽETE DOBITI PROLIV (DIJAREJU). KORISTITE 30 DO 40 GRAMA DNEVNO, PODELJENO U NEKOLIKO OBROKA. AKO STE GOJAZNI I IMATE LOŠE REGULISAN ŠEĆER, KORISTITE VEŠTAČKE ZASLAĐIVAČE.
NENUTRITIVNI ZASLAĐIVAČI (VEŠTAČKI)
Nenutritivni zaslađivači su niskokalorijski i najčešće se upotrebljavaju za zaslađivanje hrane namenjene dijabetičarima. To su: SAHARIN, ASPARTMAN, CIKLAMAT, ACESULFAM – KALIJUM. Zanemarive su kalrijske vrednosti. Posle njihove upotrebe ne raste nivo šećera u krvi.
Ako se koriste u propisanim dozama, nisu štetni po zdravlje i mogu se slobodno koristiti za poboljšanje slatkosti hrane.
Saharin
Saharin je prvi veštački zaslađivač. U upotrebi je od kraja 19-og veka. 300 puta je slađi od belog konzumnog šećera.Koristi se u obliku tableta za zaslađivanje kafe, čaja, limunade.Termostabilan je i toplota ga ne razgrađuje. Maksimalan dnevni unos je od 0,35 grama do 1 grama. Kod nekih osoba posle upotrebe saharina javlja se metalni ukus u ustima. Na našem tržištu se nalazi u obliku tableta u preparatu SUGAR TWIN
.
Aspartam
Već tridesetak godina se nalazi u upotrebi kao zaslađivač. Ne smeju da ga upotrebljavaju osobe koje boluju od fenilketonurije. Nije stabilan na povišenim temperaturama (kuvanjem se uništava), pa je najpogodniji za zaslađivanje hladnih napitaka u industriji sokova kao i dijetetskih suplemenata.
Poslednjih godina, digla se velika buka oko njegove upotrebe i navodne štetnosti. Nije bilo dokaza o njegovom štetnom dejstvu.
Čak je 200 puta slađi od belog konzumnog šećera, a dozvoljena dnevna doza je oko 50 mg na kilogram telesne težine. Na tržištu se nalaze preparati pod imenom NUTRASWEET.
Aspartam ciklamat
Veštački zaslađivač otporan na visoke temperature i uglavnom se upotrebljava u kombinaciji sa nekim drugim zaslađivačem, obično sa saharinom, jer nema dovoljno slasti. Ciklamat je oko 30 puta slađi od konzumnog šećera. Maksimalno dozvoljen dnevni unos je 10 mg na 1 kg težine.
Dostuopan je na tržištu u obliku mnogih preparata kao: SUSLLI, NATREEN, CAL FREE, SLADEKS. Jedna tableta SUSLLIJA zamenjuje 1 kocku šećera (4,4 grama).
NEOTAM
Sintetizuje se iz Aspartama i slađi je od saharoze 10 do 13 hiljada puta. Koristi se u Australiji i na Novom Zelandu, kao i u Americi, dok je u Evropi još uvek u fazi ispitivanja. U Nemačkoj nije dozvoljena njegova upotreba.
Alitam
Veštački zaslađivač koji je oko 2000 puta slađi od šećera. Koristi se u Americi ali u Evropi još uvek nije odobren.
PRIRODNI ZASLAĐIVAČ Stevia
Stevia Rebaudiana biljka je iz porodice Hrizantema, poreklom iz severoistočnog Paragvaja i delova Brazila, a njene pozitivne karakteristike bile su već davno prepoznate među Guarani Indijancima, koji su je primjenjivali u lečenju rana, šećerne bolesti i povišenog krvnog pritiska.
Stevia Rebaudiana je zapravo srodnik kamilice. Listovi su 35 do 45 puta slađi od šećera pa se i koriste za zaslađivanje čaja. A kada se ekstrahira i pretvori u prah koji je po strukturi steviol glikozid, slađi je 200 do 300 puta od šećera. Ima lagani ukus na sladić (Liquiritiae radix) što bi svakako trebalo zadovoljiti decu, ali daleko je važnije da nema energetske vrednosti i da ne pobuđuje lučenje insulina zbog čega bi se idealno mogao uklopiti u sve redukcijske dijete.
Ne može biti podloga za rast bakterija i prema tome ne izaziva karijes kod dece.
Xplode Nutrition koristi upravo Steviu u proizvodnji Whey proteina sa Steviom.
Tags: zaslađivači, Stevia, Saharin, Aspartam