Na putu do fascinantnog mišićnog sklada, bodybuilderi prave bezbroj velikih grešaka, te se slobodno može reći da ciljeve dostižu samo oni koji su dovoljno uporni i koji najbrže uče iz svojih grešaka. Oni mudriji, prate na čemu drugi greše i tako spašavaju dragoceno vreme koje bi i sami izgubili vraćajući se na prave staze.
Ako bi trebalo izdvojiti pet najvećih grešaka koju bodybuilderi prave na putu do idealne forme tokom godine, onda bi se na listi trebalo naći sledeće.
Greška broj 5: Prežestoko odrađena faza "mase"
Da bi se mišićna masa povećavala iz godine u godinu, bodybuilderi prave celi krug koji kreće sa fazom dobijanja mišićne mase. Kada znatno povećaju ne samo mišićnu, već neminovno i celokupnu telesnu masu, tada ulaze u fazu definisana, a koja se okončava sa danom nastupa na takmičenju.
Ono što su mnogi iskusili praveći pomenuti krug, je da prežestoko odrađena faza dobijanja mase napravi mnogostruko više posla tokom "rezanja", a dugotrajno mučenje sa dijetama kako bi se smanjio veliki nivo masnih naslaga, dovede do minimalnih krajnjih rezultata. Pritom, čista mišićna masa uopšte ne bude drastično bolja u odnosu na sami početak kruga. Uz sve to, takva pretjerivanja su daleko od zdravog.
Greška broj 4: Težnja prebrzom definisanju
Postavljanje cilja da se kilaža i masne naslage izgube za mjesec dana ili slično, iziskuje radikalno rezanje unosa kalorija što je veoma često beskorisno jer tako odlazi i dobar dio mukotrpno nabacivane mišićne mase. Silazak sa 5.000 kalorija na 2.000 u dva dana, promjena je koja potpuno šokira organizam i od koje se ne mogu očekivati željeni rezultati, a i zdravlje se stavlja na veliki izazov.
Sa definisanjem treba krenuti na vrijeme, i korake praviti postepeno i pametno, sa glavnim ciljem da se se izgubi ni gram mišića.
Greška broj 3: Nedovoljno izvođenje kardio vežbi
Velika većina bodybuildera će se odmah naći u opisu momaka koji što je moguće više izbjegavaju kardio vježbe kako ne bi usporili svoj proces povećanja mišićne mase. Upravo to je i osnovni razlog što je većina u nedovoljno dobroj formi, čak i onda kada ona treba biti najoštrija. Šta je cilj estetike koja je tijelo učinila nepokretnim, kada nije moguće sageti se i zavezati pertle, ili jednostavno potrčati.
Pravi način je izgradnja mišića uz održavanje kraćih ali efikasnih načina podizanja kondicije, jednostavno, onih koje se najviše vole.
Greška broj 2: Unošenje ega u teretanu
Pravilo koje svi veliki i uspješni sportisti među prvima naglašavaju svima koji žele ići njihovim putem, je da svoj ego ostave ispred ulaza u teretanu, budući da je među tegovima potpuno nepotreban i da donosi samo nevolje u vidu povreda i nazatka. Visok nivo testosterona jednostavno tjera muškarce da se trude da dižu veće kilaže pored drugih pripadnika jačeg spola, a priča kada se u teretani pojavi privlačna djevojka tek dobija opasne razmjere u kojima rizik od povreda i potpunog uništenja mišića postaje nevažan.
Svako vježbanje koje se izvodi lošom formom samo radi dizanja što je moguće veće kilaže, potpuno je glupo i suprotno krajnjim ciljevima zbog kojih se i vježba.
Greška broj 1: Učenje sa YouTube snimaka
Samo ako neko ima zadivljujuću građu i popularnost na internetu, ne mora značiti da takve osobe treba slijepo slijediti u njihovim trenažnim procesima šta god radile, jer mnogo je faktora koje ne poznajemo o tim ljudima, od njihove genetike do stvari koje prolaze kroz njihov organizam da bi izgledale tako. Za lični napredak, potrebno se edukovati i sve savjete povezivati sa sopstvenom logikom.
Svačije tijelo ne reaguje isto i na različite suplemente, a većina preporuka do kojih je moguće doći preko interneta i snimaka sa YouTubea i drugih servisa je u stvari reklamnog karaktera, pa svako ko imalo razmišlja može zaključiti da takav izgled te osobe vjerovatno uopšte nisu izgradile koristeći takve dodatke ishrani već su zbog ranije napravljenog dobrog napretka angažovane u marketinške svrhe.