Peptidi su jedan od najnovijih trendova u industriji sportskih suplemenata čije će vas korištenje zasigurno okarakterizirati kao pozitivca, ali na antidoping testiranju. Dakle, peptidi spadaju u zabranjena sredstva WADA, Svjetske antidoping agencije, i svrstani su u grupu S2: peptidni hormoni i čimbenici rasta. Doduše njih je teže detektovati standardnim testovima ali svakako je njihovo korištenje zabranjeno u sportu.
Što su peptidi u stvari? Peptidi su hemijski spojevi aminokiselina koji su povezani peptidnom vezom. Aminokiseline kao što znamo, sastavni su dijelovi bjelančevina (proteina), a povezuju se peptidnim vezama u proteine. Dvije ili više aminokiselina međusobno povezane peptidnom vezom čine peptid. Peptid nije cjeloviti protein nego njegov fragment. Ako neki protein zamislimo kao lanac određene dužine, tada su pojedine karike aminoklseline, a fragmenti lanca, dvije ili više karika, su peptidi.
Peptidi u organizmu uzrokuju lučenje određenih hormona i ubrzanje metaboličkih procesa te tako indirektno djeluju na procese u stanicama. Peptidi nisu hormoni, iako su poneki hormoni peptidnog karaktera (insulin, hormon rasta) nego djeluju na lučenje hormona
Poznate nus pojave su manje nego kod direktne upotrebe hormona no cjelokupna biokemija djelovanja u organizmu još je u fazi istraživanja i sav spektar djelovanja još nije poznat u svojoj cjelini.
S obzirom na mehanizam djelovanja peptidi se dijele na:
Stimulatori oslobađanja hormona rasta i varijante hormona rasta: utiču na pojačano oslobađanje hormona rasta
Modulatori biranih androgenih receptora: SARM utiču na pojačanje osjetljivosti androgenskih receptora kao bi stanice maksimalno iskoristile testosteron
Insulinski peptidi: IGF, utiču na rast tkiva u organizmu i obnavljanje stanica, rast novih stanica, prirodno se proizvode u jetri tijekom djetinjstva ali proizvodnja se nastavlja i u odrasloj dobi
Mehano peptidi: nalik su IGF-u, stvaraju se u mišićima tokom fizičkog napora, povećavaju broj satelitskih stanica koje se potom diferenciraju u mišićne stanice, broj mišićnih vlakana raste s pojavom novih mioblasta, što dovodi do formiranja novih mišićnih vlakana.
Najpoznatiji peptidi su: IGF1-LR3, PEG-MGF, CJC-1295 GHRP-2, GHRP-6, Ipamorelin, Triptorelin GnRH, HGH-Fragment 176-191, Oxytocin, TB-500…
U opisivanje delovanja pojedinih preparata nećemo se upuštati radi sprečavanja zlouporabe. Peptidi se u većini slučajeva uzimaju inekciono, kao inzulin ili hormon rasta, a glede kaznene odgovornosti predstavljaju sivu zonu, odnosno rupu u zakonu jer odgovornost te vrste nije definisana te stoga sve više „sportista“ pribjegava korištenju peptida sami sebe lažući o svojoj natural pozi, dok na potpunom anti doping testiranju upotreba peptida neće proći neprimćeno i nekažnjeno.
Upozorenje: svrha ovog teksta je edukativno informativnog karaktera i s namjerom borbe protiv dopinga. Svako korištenje dopinga ozbiljno narušava zdravlje, a posjedovanje, korištenje ili stavljanje u promet ovih preparata podleže Krivičnom zakonu Republike Srbije.